Trocha teorie aneb základní informace o výživě

Milé čtenářky, 
sepsala jsem pro vás tento souhrn o úplných základech, to se týče živin, skladby stravy a hubnutí. 
Z tohoto základu vycházím, a tím se řídím i při sestavování jídelníčků. Myslím, že takový stručný přehled může některým z vás pomoci zjistit, kde třeba děláte chybu ve stravování.

Stručné shrnutí o základních živinách a principech hubnutí

Hektická doba vede řadu obézních do bludného kruhu hubnutí, střídání jo-jo efektů a hledání zaručené diety. S genetickými dispozicemi k přibývání na váze je jedinou možnou cestou akceptovat celoživotní změny životního stylu s vhodně sestaveným jídelníčkem a s přidáním fyzické aktivity. Obezita je jen obraz nerovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Zázračné diety neexistují, vždy je třeba docílit negativní energetické bilance, tedy snížit energetický příjem a zvýšit výdej pomocí pohybové aktivity.

V dlouhodobém horizontu je doporučována pro obézní osoby vyvážená strava se složením 40-50 % sacharidů, 20-30 % bílkovin, 25-35 % tuků z celkové denní přijaté energie. Pro běžnou populaci, která nedodržuje redukční režim, obecně platí 55-60 % sacharidů, 15 % bílkovin a 30 % tuků z celkového energetického příjmu.

Hlavní zásady redukčního režimu:

·         Omezit energetický příjem o cca 2000 kJ za den
·         Omezit příjem nevhodných tuků, ale kvalitní tuky nevynechávat
·         Snížit příjem sladkostí, sladkých nápojů, potravin s vysokým glykemickým indexem
·         Zařadit dostatečný příjem zeleniny (400 - 500 g/den) a ovoce (200 g/den)
·         Dostatečný příjem mléčných výrobků (nízkotučné či polotučné)
·         Snížit obsah soli (do 4-6 g/den)
·         Zajistit vhodný pitný režim
·         Dodržovat pravidelný režim stravování
·         Dbát na pestrost potravin, vhodnou technologickou i tepelnou úpravu stravy
·         Usilujte tedy o to, aby vaše tělo dostalo i při redukci váhy vše, co potřebuje.

Základní shrnutí o živinách

BÍLKOVINY

Bílkoviny neboli proteiny jsou základními stavebními látkami našeho organismu, jsou využívány pro tvorbu a obnovu buněk, jsou součástí enzymů a některých hormonů a plní řadu dalších důležitých funkcí. Ve výjimečných případech mohou být bílkoviny využívány jako zdroj energie.
Bílkoviny se skládají z velkého množství aminokyselin. Aminokyselin, které tvoří bílkoviny, tzv. proteinogenních aminokyselin, se v přírodě vyskytuje 20.
Aminokyseliny můžeme rozdělit na esenciální a neesenciální.
Esenciální aminokyseliny jsou takové, které si organismus není schopen sám vyrobit a musí je přijímat v potravě. Naopak neesenciální je schopen si vytvořit z jiných aminokyselin a jejich nedostatek ve stravě nijak významně neškodí.
Bílkoviny, které mají z hlediska potřeb organismu optimální složení esenciálních aminokyselin, nazýváme plnohodnotné. Zdrojem těchto bílkovin jsou zejména potraviny živočišného původu - vejce, maso, mléčné výrobky. Bílkoviny rostlinného původu a některé živočišné (např. vazivové proteiny) jsou neplnohodnotné, avšak vhodnou kombinací rostlinných bílkovin můžeme dosáhnout charakteru bílkovin plnohodnotných. Významnými zdroji rostlinných bílkovin jsou především luštěniny, dále brambory, ořechy a obiloviny. Optimální poměr bílkovin rostlinného a živočišného původu ve stravě je 1 : 1.

I při vegetariánské stravě lze zajistit dostatečný příjem všech esenciálních aminokyselin, zejména není problém, pokud jsou v jídelníčku obsaženy mléčné výrobky a vejce.
U veganské stravy je to však poněkud složitější a je nutné jídelníček sestavovat velmi ostražitě. Veganská strava je absolutně nevhodná pro děti a těhotné a kojící ženy. Problémem u veganské stravy může být navíc nedostatek některých vitaminů (B 12, vitamin D) a minerálních látek (Fe, Ca), které jsou obsaženy převážně v potravinách živočišného původu.
Minimální denní potřeba bílkovin u zdravého dospělého člověka činí 0,6 g plnohodnotných bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, pokud je hodnota nižší, můžou již nastat vážné zdravotní problémy.  Většinou však nepřijímáme pouze plnohodnotné bílkoviny, a proto je optimální denní potřeba bílkovin vyšší, cca 1 g na kg optimální tělesné hmotnosti. Ještě vyšších hodnot dosahují potřeby u dětí, těhotných a kojících žen a sportovců.
Bílkoviny by měly u dospělého člověka tvořit 10–30 % celkového denního energetického příjmu. Vyšší procento bílkovin (30 %) je nutné při nižším celkovém energetickém příjmu, tedy např. při hubnutí.
Energetická hodnota 1 g bílkovin je 17 kJ.

TUKY

Tuky představují nepostradatelnou složku výživy, ale současně jejich nevhodný výběr a nadměrná konzumace zvyšuje riziko vzniku řady onemocnění.
Tuky mají vysokou energetickou hodnotu (38 kJ), proto jsou bohatým zdrojem energie, slouží jako tepelný izolátor, tvoří základní složku buněčných membrán, jsou důležité pro přenos vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), jsou nosiči vůně, dodávají charakteristickou plnost a texturu pokrmu. Jejich sytící schopnost je však nejnižší.
Tuky rozdělujeme na rostlinné a živočišné, jejich energetická hodnota je však stejná.
Jsou složeny z glycerolu a mastných kyselin (MK), které se dělí na několik skupin s odlišným působením na některé rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění.
Příjem tuků by neměl být více jak 35 % z celkového energetického příjmu. Nadměrný příjem nevhodných tuků je spojen s rizikem vzniku nadváhy a obezity, s nemocemi srdce a cév, nebo rozvojem některých typů nádorů. Proto je nutné hlídat nejen množství, ale také kvalitu tuků a zastoupení jednotlivých MK.

DOBRÉ TUKY
Pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu, obsahují převážně:
1.       Mononenasycené mastné kyseliny (olivový olej, lískové ořechy, mandle, aj.)
2.      Polynenasycené mastné kyseliny – omega 3 , omega 6 (tučné ryby - losos, makrela, řepkový olej, kvalitní margaríny aj.)

ŠPATNÉ TUKY
Zvyšují hladinu cholesterolu, obsahují převážně:
1.       nasycené mastné kyseliny (hlavně v potravinách živočišného původu s výjimkou rybích tuků - tučná masa, paštiky, tučné uzeniny, tučné mléčné výrobky, máslo, kokosový a palmojádrový tuk aj.)
2.      transnenasycené mastné kyseliny - zvyšují hladinu cholesterolu mnohem více než nasycené mastné  kyseliny. Vznikají buď přirozeně v trávicím traktu přežvýkavců nebo při ztužování rostlinných olejů (tzv. parciální hydrogenací) Jsou to ztužené polevy, méně kvalitní "čokoládové" cukrovinky, náhražky čokolád, smažené výrobky, trvanlivé pečivo, dorty aj.

Z hlediska výživového je z běžných olejů nejvhodnější olej řepkový, který má výhodné složení a je poměrně stabilní i při vyšších teplotách. Z panenských olejů je velmi dobrý sezamový olej, taktéž i na tepelnou úpravu.
Kolem rostlinných roztíratelných tuků a margarínů bylo vedeno mnoho diskusí mezi laickou veřejností o tom, zda jsou vhodné či nikoli, avšak v dnešní době se již při výrobě kvalitních rostlinných roztíratelných tuků a margarínů používá nejmodernější proces výroby, při kterém ke vzniku transnenasycených MK nedochází a konzumaci kvalitních margarínů lze tedy bez obav doporučit.

SACHARIDY
Sacharidy tvoří v našem jídelníčku většinou největší podíl a jsou pro nás přímým zdrojem energie. Jejich působení v organismu se však liší na základě jejich struktury.
V potravě přijímáme sacharidy ve formě monosacharidů, disacharidů a polysacharidů.
Monosacharidy – jednoduché sacharidy se v přírodě vyskytují v malé míře. V organismu vznikají rozložením složitějších sacharidů (disacharidů, polysacharidů), pokud jsou tyto složitější sacharidy vstřebatelné a využitelné.
Mezi monosacharidy patří:
Glukóza (hroznový cukr) – nachází se v medu, vinných hroznech a dále je součástí speciálních iontových nápojů pro sportovce.
Fruktóza (ovocný cukr) – nachází se především v ovoci a medu.
Dalším, méně známým monosacharidem je například galaktóza.
Disacharidy - jsou tvořeny dvěma molekulami monosacharidů. Představují výraznou část z celkového příjmu sacharidů v naší potravě.
Mezi disacharidy patří:
Sacharóza (řepný a třtinový cukr) – je tvořena molekulou glukózy a fruktózy a nachází se v bílém a hnědém cukru, cukrovinkách, fíkách, datlích apod. Sacharóza je tedy cukr, kterým běžně sladíme a který si vybavíme pod pojmem cukr.
Laktóza (mléčný cukr) – je tvořena molekulou glukózy a galaktózy a nachází se v mléku a mléčných výrobcích.
Maltóza (sladový cukr) – je tvořena dvěma molekulami glukózy a je obsažena v klíčících zrnech ječmene a nachází se v pivě.
Polysacharidy jsou tvořeny mnoha molekulami monosacharidů.
Nejvýznamnějším představitelem polysacharidů je škrob, který je tvořen dlouhým řetězcem molekul glukózy, které se během trávení štěpí a teprve tyto jednoduché molekuly – monosacharidy – může náš organismus zužitkovat.
Škrob konzumujeme především v obilninách a výrobcích z obilí (mouce, moučných a pekárenských výrobcích, těstovinách), dále v luštěninách, bramborech, rýži, zelenině a ovoci. Tento druh sacharidů nechutná sladce, a tak si lidé neuvědomují, že štěpením sacharidů, např. z pečiva, brambor či rýže, vzniká glukóza, která má stejné účinky jako glukóza z bílého cukru.

Některé sacharidy jsou nestravitelné a nepřeměňují se tedy v glukózu. Je to např. celulóza, která je hlavním stavebním materiálem rostlin, či pektiny, které jsou obsaženy např. ve slupkách ovoce. Je to různorodá skupina látek, nazývaná vlákninou, tyto látky se liší svými vlastnostmi, např. rozpustností ve vodě, a také svými účinky (ovlivňuje např. podstatným způsobem i vstřebávání jednoduchých sacharidů). Jak rozpustná, tak nerozpustná vláknina je pro organismus důležitá, ač není využívána jako ostatní sacharidy. Vláknina se nachází v obilninách, v luštěninách, zelenině, houbách, v některých druzích ovoce apod.


VLÁKNINA
Vláknina je jednou ze složek našeho jídelníčku, která pozitivně působí na náš zdravotní stav. Vláknina podporuje správné fungování tlustého střeva a má také vliv i na metabolické procesy v organismu.
Je prokázáno, že lidé, kteří jedí hodně vlákniny, trpí civilizačními nemocemi daleko méně než ti, v jejichž jídelníčku je vlákniny málo. Vláknina působí v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetu II. typu a některých nádorových onemocnění.
Vláknina je směs pro člověka nestravitelných polysacharidů, zejména celulózy a pektinu. Vláknina má z hlediska účinku na organizmus řadu výhodných vlastností. V potravě přijímáme jednak vlákninu rozpustnou a také vlákninu nerozpustnou, oba typy mají trochu odlišné účinky.
HLAVNÍ PŘÍNOSY VLÁKNINY:
·         Zvyšuje pocit nasycení - vláknina intenzivně přijímá vodu - bobtná. Abychom této vlastnosti využili, musíme dostatečně pít v průběhu celého dne. Nabobtnaná vláknina zvyšuje objem tráveniny v žaludku a zpomaluje jeho vyprazdňování, což vede k vyššímu a delšímu pocitu nasycení.
·         Urychluje průchod tráveniny tlustým střevem a snižuje tak riziko zácpy.
·         Snižuje glykemický index přijaté potravy, tím reguluje hladinu cukru v krvi - vláknina aktivně zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků z potravy. Tím významně upravuje jejich metabolizmus a přispívá ke kompenzaci cukrovky.
·         Snižuje hladinu cholesterolu.
·         Označuje se za jakýsi kartáč, který čistí naše střeva.
·         Vláknina je schopna na sebe ve střevech vázat nežádoucí látky obsažené v potravě i látky vznikající při trávení a chrání tím sliznici střev před poškozením. Má tedy ve střevě protirakovinný a ochranný účinek.
·         Vláknina podporuje zdravou střevní mikroflóru a zabraňuje množení patogenních mikroorganismů ve střevech.
Doporučená denní dávka vlákniny je 30 g, obvykle však konzumujeme pouze kolem 10-15 g. Hlavní příčinou tohoto nedostatku je fakt, že dáváme přednost výrobkům z bílé mouky a potravinám živočišného původu a naopak v našem jídelníčku chybí zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky.
POZOR – pokud je vlákniny nadbytek, váže na sebe i některé žádoucí látky, zejména látky minerální. Riziko však může nastat pouze v extrémních případech, kdy strava obsahuje velmi vysoké množství vlákniny a naopak nedostatečné množství minerálních látek.

GLYKEMICKÝ INDEX
Podstatou teorie glykemického indexu (GI) je zjištění, že některé sacharidy zvyšují hladinu krevního cukru (glykemie) více a jiné méně. To lze vyjádřit pomocí glykemického indexu, který určuje, jak dalece vychyluje konzumace dané potraviny hladinu cukru v krvi. Dříve se brala pro ovlivnění hladiny cukru v krvi v úvahu mimo jiné složitost chemické struktury. Za „rychlé cukry“ byly považovány ty, co měly jednoduchou strukturu (cukr do kávy) a zvyšovaly údajně hladinu cukru v krvi rychleji než "pomalé cukry", kam byly řazeny polysacharidy (obiloviny, brambory, rýže), jejichž složená molekula musela být při trávení rozložena na cukr jednoduchý. Postupně ovšem praxe začala odhalovat nové skutečnosti, že hledisko složitosti struktury nebere zcela v úvahu dopad na glykemii. Monosacharid fruktosa například zvýší hladinu glykemie pomaleji než některé polysacharidy (obsažené například v bílém pečivu či rýži). Ovlivnění hladiny krevního cukru upřesňuje právě glykemický index, který je založen na srovnání rozdílných reakcí hladiny cukru v krvi po konzumaci téhož množství sacharidů v různém jídle.
Čím vyšší hodnotu glykemického indexu potravina má, tím více se po jejím požití rozhoupe hladina cukru v krvi. Potraviny s vysokým GI zasytí okamžitě, ale na kratší dobu a v důsledku případné následné hypoglykemie se brzy dostaví pocit hladu spolu s dalšími negativními projevy.
Dlouhodobě konzumovaná strava s vysokým GI (běžné současné stravování větší části české populace) je obvykle také stravou s vysokým obsahem energie a ve svém důsledku vede k riziku onemocnění zejména metabolickým syndromem a diabetem II. typu.
Konzumace potravin s nízkým glykemickým indexem je výhodná pro mnoho lidí. Kromě obézních by měli glykemickému indexu věnovat pozornost především diabetici a lidé, v jejichž rodinách se vyskytují kardiovaskulární onemocnění. Pro všechny zdravé lidi je konzumace potravin s nízkým GI prevencí civilizačních onemocnění. Výjimkou jsou sportovci, u kterých je výhodnější konzumace potravin s vyšším GI, jednak jako rychlý zdroj energie před výkonem a poté k doplnění energie a správné regeneraci po výkonu.
Je nutno též vzít v úvahu, že každý člověk je jinak citlivý na kolísání hladiny cukru v krvi, a tudíž výběr potravin s ohledem na GI je pro daného člověka různě významný.

Glykemický index a redukce hmotnosti
Glykemický index vyjadřuje, jak dalece vychyluje konzumace dané potraviny hladinu cukru v krvi. Čím vyšší hodnotu glykemického indexu potravina má, tím více se po jejím požití rozhoupe hladina cukru v krvi.
Čím prudčeji stoupá po požití potravy hladina cukru v krvi – (zvýší se glykémie), tím je to pro hubnutí nevýhodnější. Vyplavuje se hormon inzulin, který podporuje ukládání tuku v organismu. Nadměrný pokles hladiny cukru v krvi způsobuje hypoglykémii, která je doprovázena nepříjemnými pocity podrážděnosti, nervozity, pocity hladu a vede k další konzumaci většinou sladkého, které nás sice těchto nepříjemných pocitů zbaví, ale opět rozhoupe výkyvy cukru v krvi.

Potraviny a strava s nízkým GI přispívají ke kontrole váhy tím, že:
·         nezpůsobují kolísání hladiny cukru v krvi se všemi negativními důsledky
·         nevyvolávají negativní subjektivní pocity včetně hladu - sacharidy s nízkým GI jsou vstřebávány do krve pomalu, a tudíž se udržuje dlouhodobě stálá hladina cukru v krvi a mezi jídly netrpí hubnoucí hlady
·         podporují pocity nasycenosti - potraviny s nízkým GI jsou většinou bohaté na vlákninu a vodu, mají velký objem, pomalejší vstřebatelnost a vyšší sytivost bez navýšení energetického obsahu
·         zvyšují citlivost na inzulin - pokud není nárazově zvyšována hladina glykemie v důsledku konzumace potravin a pokrmů s vysokým GI, je třeba menší množství inzulinu pro její korekci, a tím jsou buňky vnímavější k jeho účinku
·         pomáhají zvyšovat výkon při duševních aktivitách rovnoměrným zásobováním mozku glukózou - mozek je závislý na rovnoměrném zásobení glukózou, pokud nedostává energii, zhoršuje se psychická výkonnost
·         pomáhají těm, kteří jsou zvyklí řešit stresy jídlem, zejména sladkostmi - pokud jsou hubnoucí ve stresu a konzumují potraviny s nízkým GI, je menší pravděpodobnost, že se dostanou do kolotoče glykemické houpačky, kdy po konzumaci potravin s vysokým GI - většinou sladkostí - následuje hypoglykemie, která duševní rozpoložení vyvolané stresem ještě fyziologicky umocní.
Ve vztahu k redukci váhy lze říci, že pokud budou dva lidé dodržovat dietu o stejné energetické hodnotě, je pravděpodobné, že zhubne více ten, který bude jíst převážně potraviny s nižším glykemickým indexem.

VITAMÍNY
Vitamíny jsou organické sloučeniny vyskytující se v potravinách. Jsou nezbytné pro růst, výstavbu a obnovu tkání, pro udržení řady tělesných funkcí, podílejí se na celé řadě biochemických reakcí, které převádějí potraviny, tedy živiny na energii.
Organismus si neumí vitaminy vytvářet, musí je proto přijímat ze stravy. Vitaminy mají nulovou energetickou hodnotu. Pokud máme dostatek vitaminů ze stravy, další příjem v podobě doplňků nezvýší naši fyzickou ani psychickou výkonnost a jejich příjem je tedy zbytečný. Doplňky stravy mají význam jen tehdy, pokud nám některé vitaminy či minerální látky chybí a nejsme schopni je přijmout v běžné stravě.

Vitamíny se rozdělují do dvou skupin:
Vitaminy rozpustné ve vodě (vitamín C a vitaminy skupiny B). S výjimkou vitaminu B12 se v těle neukládají, a jejich přívod proto musí být pravidelný. Při jejich nadbytečném příjmu nehrozí žádné větší nebezpečí, protože odejdou z těla močí.
Vitaminy rozpustné v tucích (A, D, E a K). Vitaminy této skupiny se mohou uložit v těle do zásoby, což je jejich výhodou i nevýhodou zároveň. Přísun sice nemusíme striktně hlídat každý den, ale při jejich užívání formou doplňků není radno překračovat doporučené dávky, protože se jimi lze předávkovat.

Nedostatek vitamínů:
Pokud je energetický příjem nižší než 6000 kJ, je již poměrně obtížné hradit požadované denní dávky vitaminů a dalších mikronutrientů samotnou i když vyváženou stravou.
Nedostatkem některých vitaminů mohou lidé trpět také v důsledku nevhodného složení dosavadní stravy, ač na množství jí bylo více jak dostatek.
Je proto důležité dbát na pestrost a vyváženost stravy a konzultovat svůj redukční jídelníček s odborníkem. V některých případech mohou pomoci i doplňky stravy, není však nutné po nich sahat automaticky. 
Změna životního stylu - zvýšení námahy (začali jsme cvičit) a změna jídelníčku představují pro organizmus zátěž, i když ve svém důsledku pozitivní. Každá zátěž organizmu zvyšuje jeho nároky na dodávku mikronutrientů, zejména antioxidačních vitamínů a stopových prvků.
Potřeba některých mikronutrientů stoupá při nejrůznějších zdravotních problémech, např. nemoci pohybového ústrojí nebo při onemocněních typu metabolického syndromu (obezita, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu).

Ženy potřebují větší množství některých minerálních látek, zejména vápníku a železa, než muži. Je to spojeno s jejich hormonálním cyklem a těhotenstvím.

Potřeba mikronutrientů se zvyšuje s věkem, zejména po 50. roce věku je toto zvýšení významné. Snižování nadváhy a problémy s udržením váhy se obvykle týkají žen ve středním věku a tady je riziko výrazného zvýšení nedostatku mikronutrientů ve spojení - zvyšující se věk a redukce nadváhy.
Jednoznačně tedy vyplývá, že i při rozumné redukci nadváhy je nutné dbát na dostatečný příjem vitaminů a dalších mikronutrientů.



Žádné komentáře:

Okomentovat