Jak ovládnout chutě

Tak moji milí,
ještě se musím dát do psaní :-) Moc moc moc se ptáte, co dělat, když vás přepadnou chutě. Takže jdeme na to, zkusím trošku poradit.

Nejvíc nás všechny hubnoucí trápí chutě především na sladké - to proto, že se je snažíme co nejvíce potlačovat. Sladkosti a sladká jídla všeobecně jsou mor na naši tělesnou hmotnost, takže je dobře pokud sladké omezíme. Jenže aby to nebylo tak jednoduché, tak naše tělo sladké miluje a v dost častých případech je na něm i závislé. Sladká jídla, potažmo cukr nám navozují příjemné pocity, uklidnění, lepší náladu - pro tělo je to rychlý zdroj energie. Bohužel tyto pocity jsou velmi rychle pomíjivé. Hladina cukru klesne poměrně rychle a jsem tam, kde jsme byli. Tělo zase volá, že chce dobrůtku. Nebudu se dopodrobna rozepisovat, proč to tak je, to si můžete pročíst na internetu - vše v našem těle souvisí se vším, takže tady jsou důležité pojmy: cukr, hodnota glykémie (cukru v krvi), glykemický index, kalorická hodnota.

Spíš je podstatné, co s tím :-) Nevím, jestli znám ten nejlepší návod, ale poradím, jak jsem to dělala a stále dělám já. Každá jsme jiná, takže určitě někomu to vyhovovat bude, někomu ne. Ale třeba aspoň malou inspiraci v mém povídání najdete ;-)

1. Vyvážená strava je základ!
Nesnažte se za každou cenu omezit sacharidy co nejvíce - naše tělo sacharidy potřebuje a jsou v našem jídelníčku zastoupeny, co se týká živin, ve velkém množství!!! Sacharidy nejsou jen sladkosti, ale také pečivo, přílohy (těstoviny, rýže, atd.). Takže určitě neomezujte příliš, jak jsem psala, jsou významným zdrojem okamžité energie, bez nich přichází únava a nesoustředěnost, podrážděnost, pocity deprese.

2. Omezujte sladké, potažmo celkově sacharidy postupně!
To hodně souvisí s tím, co jsem psala minule - změny je nejlépe dělat pomalu a pozvolna. Co se sladkého týče, platí to dvojnásob. Pokud jsme na sladkém závislí, jíme sacharidů více, než bychom měli, naše tělo v tomto případě neříká dost, ale říká ještě. Je to opravdu jako droga a jak se říká s jídlem roste chuť. Dáte si kousek čokoládky a vzápětí máte chuť na další, klidně půl tabulky sníte bez problému, než bys řekl švec. Takže pokud s novým jídelníčkem začínáte, omezte nejdříve to naprosto nejhorší sladké - čokolády, oplatky, sušenky, atd. Rozhodně zároveň neomezujte také pečivo a přílohy! To až v další fázi. V tomto případě je lepší odvykat pomalu.

3. Chutě nepotlačujte, jděte jim naproti!
Tohle opakuji všem a stále dokola. Tohle je zásada, která se mi vždy vyplatila. Pokud máte rádi sladké a víte, že je to vaše slabá stránka, tak to řešte dopředu, ne až vás chutě doběhnou.
Každý jsme nějaký typ člověka (opět připomínám - individualita každého z nás, každý jsme jiný!!!). Někdo je spíš masožrout (například já), někdo naopak sladkožrout (vím o čem mluvím, to je má drahá polovička). Naše chutě jsou diametrálně odlišné. Můj manžel by mohl mít sladké 4x denně a maso tak 1x za 3 dny :-) Já to mám naopak.
Ale zpět k tématu: pokud jste sladkožrout, rozhodně snídejte na sladko. Samozřejmě né sušenky, ale zdravě na sladko (jogurt, ovoce, sladké kaše - inspirace viz moje tipy na sladké snídaně). Pak svačinka - žádný problém dát si kus ovoce, pokud je chuť na sladkosti obrovská, tak zkusit něco ze zdravějších mlsadel - sušené ovoce, popřípadě křehký plátek potřít medem, apod. Prostě necpěte do sebe tvaroh bez příchutě, pokud vás honí mlsná na sladké jídlo! V tom případě vám ten tvaroh moc nepomůže.

4. Oslaďte si život!
Množství sladidel snižujte postupně, zkuste i vyměnit běžný cukr za zdravější sladidla (s nižším glykemickým indexem) nebo za umělá sladidla bez kalorií. Tady přímo slyším, že uměla sladidla jsou velmi nezdravá. Ano, jsou, souhlasím, že na nich není nic přínosného, ale pomohou nám od chutí a nepřibereme. Ono to je lepší varianta, než do sebe nacpat čokoládu plnou bílého cukru a navíc nezdravého tuku ;-) Takže pokud mám pocit, že bych si dala něco sladkého, napiju se kofoly bez cukru se stévií, chuť je pryč a já nemám ani kalorii navíc ;-)

Tak snad jsem to trošku rozklíčovala a pomohla :-)

Žádné komentáře:

Okomentovat